Asset Publisher Asset Publisher

Nauka o Klimacie: Poznańscy naukowcy zbadają wpływ turbin wiatrowych na ptaki i nietoperze

Na stronie Polskiej Agencji Prasowej pojawiła się informacja o siedmioletnim projekcie badawczym, którego celem jest ocena wpływu planowanych farm wiatrowych na ptaki i nietoperze w lasach zachodniej Polski. Za realizację badań odpowiada Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, a przedsięwzięcie odbywa się we współpracy z Lasami Państwowymi w ramach pilotażu budowy około 20 turbin wiatrowych na terenach leśnych.

Nasze badania nie mają odpowiedzieć na konkretne, aplikacyjne pytanie, gdzie postawić turbinę wiatrową. One odpowiadają na pytania naukowe – w jaki sposób to mierzyć, czy jesteśmy w stanie ocenić jakość środowiska pod kątem występowania turbin wiatrowych, w jaki sposób to robić, czy dotychczas stosowane metody były słabe, czy można zaproponować coś lepszego” – wyjaśnia prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, kierownik Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. „To jedyne takie badania w Europie, a prawdopodobnie i na świecie – z tak dużą liczbą punktów kontrolnych, z takim rozciągnięciem czasowym, z taką jakością wykonania i dokumentacji. Chcemy robić naukę, a nie tylko monitorowaćCały artykuł na stronei Nauka o Klimacie przeczytasz TUTAJ

Badania obejmują 104 stanowiska zlokalizowane w ośmiu nadleśnictwach na terenie województw wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. W pracach wykorzystuje się zaawansowane technologie, takie jak systemy radarowo-optyczne, czujniki akustyczne i drony. Analizowane są zarówno miejsca przewidziane pod inwestycje, jak i tereny, na których turbiny nie będą stawiane – co pozwoli na rzetelne porównanie danych w różnych wariantach przestrzennych.

Na każdej z wież mamy powieszone czujniki akustyczne, które równocześnie, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, nagrywają na karty odgłosy wydawane przez ptaki i nietoperze. Czujniki wiszą na wysokości około 1,8 m nad powierzchnią gruntu, co symuluje człowieka badającego środowisko, ale też na wysokości 15 m nad ziemią oraz ponad koronami drzew. Do tego rozwiesiliśmy też detektory na drzewach. W ten sposób możemy porównać, co się dzieje w różnych partiach lasu” – dodał prof. Tryjanowski.
Więcej o projekcie pisaliśmy TUTAJ 

Naukowość polega na tym, że mamy próbę kontrolną i próbę badaną. Nie chodzi tylko o to, żeby coś wybudować i patrzeć, co się stanie. Musimy wiedzieć, jak było wcześniej i jak jest teraz. Tylko wtedy mamy podstawy do rzetelnej oceny” – zaznacza prof. Tryjanowski

Projekt zakłada również monitorowanie terenów inwestycyjnych podczas budowy turbin, aby ocenić wpływ hałasu i innych czynników na lokalną faunę. W przyszłości, gdy turbiny zostaną zainstalowane, naukowcy porównają dane z obszarów z turbinami i bez nich, aby dokładnie ocenić ich wpływ na środowisko. Badania te mają na celu dostarczenie rzetelnych danych, które pomogą w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących lokalizacji farm wiatrowych, minimalizując ich negatywny wpływ na przyrodę.

Lasy Państwowe, jako partner projektu, udostępniają teren, dane i wsparcie organizacyjne, umożliwiając prowadzenie badań na dużą skalę w warunkach rzeczywistej gospodarki leśnej. Dzięki temu możliwe będzie wypracowanie praktycznych rekomendacji, które w przyszłości pomogą łączyć rozwój odnawialnych źródeł energii z ochroną różnorodności biologicznej na terenach leśnych.