Lista aktualności Lista aktualności

Święto Miodu i Wina w Przemkowie, prezentacja kłód bartnych w ramach projektu „Pszczoły wracają do lasu”

25 i 26 września na terenie Borów Dolnośląskich – rozległej krainie wrzosu oraz innych roślin nektarodajnych i pyłkodajnych, w niepozornym miasteczku Przemków, odbyło się Święto Miodu i Wina. Było to już XXI wydarzenie, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią.

Impreza ta corocznie, od dwudziestu trzech lat, organizowana jest przez samorządy zrzeszone w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego.

W sobotę, 25 września, miały miejsce przede wszystkim wydarzenia sportowe z udziałem osób z niepełnosprawnościami.

W niedzielę odbyła się część oficjalna, z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów, związków i zrzeszeń pszczelarzy. Uroczystość rozpoczęła się tego dnia Mszą Świętą w intencji pszczelarzy, zakończoną świąteczną procesją do Parku Przemkowskiego, gdzie odbywały się główne wydarzenia.

Wśród wystawców było także Nadleśnictwo Przemków – gość wydarzenia i jeden z wielu sponsorów imprezy. Przy namiocie nadleśnictwa stale gromadziły się rzesze dzieci, młodzieży oraz dorosłych. W konkursach, poświęconych tematom leśnym oraz ochronie przyrody, oprócz sprawdzenia swej wiedzy, można było wygrać cenne nagrody. Wśród eksponatów wystawionych przez nadleśnictwo można było zobaczyć pełne ekspresji i światła zdjęcia wykonane przez artystę – fotografika, pracownika Nadleśnictwa Przemków – pana Kacpra Borkowskiego, ule dla pszczół murarek, piękną, okazałą rzeźbę – ul, przedstawiającą średniowiecznego bartnika, wykonaną podczas Dnia Pszczoły w roku 2019 we Wrocławiu, przez artystów rzeźbiarzy.

Znalazła się także kłoda bartna z Nadleśnictwa Międzylesie – dolnośląskiego inicjatora tej pięknej tradycji dziania kłód bartnych i barci. Przy niej też gromadzili się pasjonaci pszczelarstwa i trwały, często żywiołowe, pełne emocji rozmowy na tematy związane z bartnictwem, pszczelarstwem oraz miejscem pszczół w lesie - kolebce pszczoły europejskiej Apis melifera melifera.