Aktualności
I Konferencja Jeleniogórskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii
9 maja w Jeleniej Górze odbyła się I Konferencja Jeleniogórskiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii pt.: „Klaster Energii działania samorządu na rzecz ochrony zdrowia i komfortu życia mieszkańców”
Dzięki gościom – prelegentom z krajów europejskich oraz gospodarzom spotkania mieliśmy okazję spojrzeć, myślę, że w nieodległą przyszłość, gdzie nie będzie już codziennych trosk o podwyższony poziom pyłów P2 i P10, a nasze powietrze, pozbawione smogu i bez zbędnego nadmiaru CO2, po prostu będzie zdrowe.
W czasie konferencji przedstawiciele Ambasady Szwedzkiej z wielkim entuzjazmem opowiadali o różnorodnych rozwiązaniach wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) oraz elektromobilności. Przemyślane rozwiązania komunikacyjne w postaci samodzielnie poruszających się po mieście autobusów elektrycznych, w bezbłędny sposób reagujących na obecność pieszych, rowerzystów i innych pojazdów, to już teraźniejszość w mieście Goeteborg. Takie nowinki, jak przystanki autobusów elektrycznych w kawiarni i bibliotece mogą nas inspirować i rozpalać naszą wyobraźnię, a tam są już rzeczywistością. Powszechna dbałość o ochronę środowiska, ponad podziałami politycznymi, jest inicjowana w lokalnych społecznościach, samorządach, wspieranych przez rządowe dotacje. Szwecja nie otrzymuje dotacji unijnych na ten cel. 50% energii pochodzi z OZE (biogazownie, elektrownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne), dalsze 50%, w głównej mierze, to czysta ekologicznie energia jądrowa.
Przedstawicielka firmy zajmującej się ochroną środowiska, funkcjonującej na rynku brytyjskim przypomniała słuchaczom, że w ostatnim czasie, przez 6 kolejnych dni, Wielka Brytania w 100% wykorzystywała jedynie energię pochodzącą z OZE. Subwencje rządowe, ułatwienia dla deweloperów (zastosowanie w projektach przez nich kogeneracji i trigeneracji pozwala na pierwszeństwo w uzyskaniu pozwolenia na budowę) oraz 100% dotacje dla mieszkańców w programie odpowiadającym naszemu „Czystemu powietrzu”, to jedne z wielu działań tego kraju na rzecz ochrony klimatu. Podstawą jest jednak inwencja zwykłych ludzi oraz wsparcie samorządów terytorialnych, ale również wzajemna współpraca, pozbawiona cech konkurencyjności.
Energię można oszczędzać i dbać o środowisko na różne sposoby – przedstawiciel Tauron Ekoenergia mówił o projekcie platformy informatycznej i sprzętowej, która dzięki inteligentnym rozwiązaniom, poprzez błyskawiczne reagowanie na stan popytu na energię, będzie w stanie sterować źródłami produkcji energii elektrycznej. Przewidywany efekt, to 10% oszczędności.
Okazuje się, że budowa farm słonecznych na wysokości ponad 1 000 m n.p.m., dzięki większej przejrzystości i mniejszej gęstości powietrza, sprzyja większej wydajności oraz, że nowa generacja magazynów energii miniaturyzuje konwencjonalne akumulatory jonowe i może polepszyć wykorzystanie energii z OZE – o tym wszystkim mówili „Wizjonerzy Austriaccy”, których rozwiązania są powoli wdrażane, np. w Monachium.
O pojazdach elektrycznych mówili przedstawiciele Firmy Renault i Volvo. Pan Albert Gryszczuk, twórca jednego z pierwszych klastrów energii w Polsce, opowiedział nam o ekokonwersji terenowego samochodu elektrycznego, stworzonego na bazie aluminiowej konstrukcji Land Rovera Defendera: Sokoła 4x4. Jest on na razie w fazie testów. Miał okazję bezszelestnie poruszać się po leśnych drogach Nadleśnictwa Szprotawa, a w tym tygodniu pokonywał będzie wzniesienia i zjazdy w Nadleśnictwie Świeradów. W jednej z przerw uczestnicy konferencji mieli okazję przejechać się tą pierwszą polską konstrukcją terenowego auta elektrycznego.
Przedstawiciel działającej na całym świecie Firmy VEOLIA zapewnił, że jego, można powiedzieć, organizacja, jest w stanie zagospodarować, jako źródło energii, wszystkie odpady produkowane przez polskie społeczeństwo.
Te i jeszcze sporo innych tematów budziło wyobraźnię słuchaczy inspirującej konferencji w Jeleniej Górze.