Lista aktualności Lista aktualności

Cietrzewie z Nadleśnictwa Spychowo na wolności

Cietrzewie z Nadleśnictwa Spychowo na wolności 10.09.2021 | Adam Gełdon, Nadleśnictwo Spychowo drukuj Z Ośrodka Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo 7 września wyjechało ostatnie stadko młodych cietrzewi. Tym samym 70 ptaków trafiło do Nadleśnictwa Jedwabno, 31 do Nadleśnictwa Ruszów, 29 do Nadleśnictwa Szczytno, a 7 osobników z tegorocznego przychówku pozostanie w ośrodku, aby wzbogacić pulę genetyczną stada podstawowego.

Część cietrzewi, które odbyły już ok. 3 tygodniowy okres przejściowy w wolierach adaptacyjnych, w przygotowanych dla nich biotopach, została wypuszczona na wolność. Polega to na tym, że drzwi woliery zostają otwarte i ptaki swobodnie mogą ją opuścić, kiedy będą czuły się bezpiecznie. Czasami cietrzewie czekają nawet kilka godzin i bardzo ostrożnie opuszczają wolierę dopiero wtedy, kiedy czują, że nic im nie zagraża.

Młode cietrzewie będą jeszcze wracać w okolice woliery, gdzie przez pewien czas będzie dla nich wykładany przez leśników pokarm. Później muszą już radzić sobie same.