Lista aktualności Lista aktualności

Budowa biura Nadleśnictwa Oleśnica Śląska w technologii z wykorzystaniem drewna

Od 8 lipca 2019 roku trwa budowa nowego budynku biura Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Kompozycyjnie złożony jest on z kilku brył, których podział odwzorowuje pełnione przezeń funkcje. Dzięki temu zabiegowi, pomimo znacznej powierzchni użytkowej i kubatury, wpisuje się korzystnie w otoczenie i nie przytłacza swoimi rozmiarami.

Posadowiony na płycie fundamentowej budynek, wykonywany jest w technologii energooszczędnej,  modułowej, drewnianej, prefabrykowanej. Elementy ścian i stropów, wykonane były ściśle z wymogami projektu, w jednej z fabryk produkujących tego typu segmenty.

Ostatecznie, budynek biurowy będzie pełnił funkcje administracyjne i gospodarcze na rzecz prowadzonej gospodarki leśnej. Znajdą się w nim pokoje biurowe, a także charakterystyczne dla tego typu obiektu pomieszczenia: posterunek straży leśnej, punkt alarmowo dyspozycyjny (pełniący m.in. funkcje obserwacyjne w okresie zagrożenia pożarowego), sala narad, archiwum, pomieszczenia sanitarne.

Godnym uwagi jest fakt, że budynek będzie wyposażony w windę, dzięki czemu będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Zaprojektowany jest parking dla pracowników i interesantów, także z miejscem dla osób niepełnosprawnych. Na parkingu znajdować się będzie punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Teren zostanie zagospodarowany zielenią, wykonany zostanie ogród deszczowy i instalacja do podlewania zgromadzoną w zbiornikach wodą.

Warto zwrócić uwagę na tempo w jakim powstaje obiekt. Wejście na budowę i rozpoczęcie robót  nastąpiło 8 lipca. Po pierwszym okresie w którym wykonane zostały niezbędne roboty ziemne,  płyta fundamentowa i elementy żelbetowe budynku (klatki schodowe, szyb windowy), rozpoczął się montaż konstrukcji ścian prefabrykowanych, który trwał jedynie jeden miesiąc. Do chwili obecnej budynek biurowy i budynek gospodarczo-garażowy zostały wykonane w stanie „surowym” wraz z pokryciem dachówką ceramiczną.

W budynku biurowym wykonane zostały instalacje sanitarne, centralnego ogrzewania podłogowego, instalacje elektryczne, instalacja sieci strukturalnej, instalacja SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu), KD (Kontrola Dostępu) i SSP (System Sygnalizacji Pożaru) oraz instalacja odgromowa, a z robót ogólnobudowlanych – także posadzki betonowe.

Leśnicy w nim pracujący będą otaczać opieką lasy, znajdujące się na znaczącym obszarze: od Wrocławia po okolice Trzebnicy, Goszcza i Twardogóry, a na południu: Bierutowa i Długołęki, na powierzchni ponad 21 000 ha.

Autorzy:

Mariusz Telka, Piotr Nowojski, Marek Mielczarek