Asset Publisher Asset Publisher

Podnoszenie efektywności energetycznej budynków w PGL LP

Projekt jest częścią programu "LASY DLA KLIMATU"

POZNAJ PROGRAM "LASY DLA KLIMATU"To kontynuacja projektu pn. „Termomodernizacja budynków PGL LP" prowadzonego w latach 2017-2021. 

OKRES REALIZACJI:
2022 – 2030 r.

CEL PROJEKTU:
Naszym celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków zarządzanych przez Lasy Państwowe, m.in. siedzib nadleśnictw, kancelarii, budynków gospodarczych. W wyniku inwestycji przeciwdziałamy zmianom klimatu, redukując lub unikając emisji CO2 powstających przy produkcji energii. Ograniczamy zużycie i koszty energii, a także zwiększamy udział odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii. Podnosimy standardy użytkowanych budynków.

W ramach projektu, planujemy budowę 30 budynków w technologii energooszczędnej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań (np. „zielonych” ścian i dachów), w tym z zastosowaniem drewna i materiałów drewnopochodnych. Obiekty wyposażane będą w instalacje OZE i magazyny energii oraz w systemy odzyskiwania i uzdatniania wody deszczowej, a także systemy oczyszczania ścieków tak, aby mogły stać się budynkami samowystarczalnymi. Zakłada się, że będą one spełniać normy dla budynków energooszczędnych, a być może nawet budynków pasywnych.

W obiektach objętych projektem wymienione będą źródła ogrzewania oraz wprowadzone zostaną systemy kontroli wykorzystania i zarządzania energią. W budynkach znajdujących się w pobliżu większych miejscowości zainstalowany zostanie monitoring zanieczyszczenia powietrza w postaci czujników, których odczyty będą udostępnione społeczeństwu jako usługa z zakresu e-środowiska.

Projekt obejmie również inne aspekty dostosowania obiektów do aktualnych przepisów środowiskowych, takich jak np. wymiana źródeł ogrzewania na zgodne z uchwałami antysmogowymi czy usuwanie azbestu. W ramach inwestycji planowane jest zainstalowanie monitoringu zanieczyszczenia powietrza w okolicy.

SKALA I INNOWACJE:

W ramach projektu przewiduje się modernizację energetyczną 300 obiektów oraz wybudowanie mikroinstalacji OZE o mocy 6 MW. Lasy Państwowe mają już doświadczenia w tym obszarze: w latach 2017-2021 przeprowadziły termomodernizację 135 obiektów, a moc założonych w tym okresie instalacji OZE wyniosła 2,7 MW.

INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA:
W ramach projektu zostaną również opracowane koncepcje głębokiej termomodernizacji dla 7 budynków pilotażowych. Plany te uwzględnią innowacyjne technologie i materiały, które zwiększą efektywność energetyczną obiektów. Wypracowane modele posłużą jako wskazówki dla przyszłych modernizacji.


KORZYŚCI DLA SRODOWISKA I SPOŁECZEŃSTWA:
Realizacja projektu przyniesie liczne korzyści środowiskowe, ekonomiczne i edukacyjne:
•    Ochrona klimatu: zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych dzięki OZE i redukcji zapotrzebowania na energię.
•    Poprawa jakości powietrza: ograniczenie zanieczyszczeń i dostosowanie obiektów do uchwał antysmogowych.
•    Zgodność z przepisami środowiskowymi: likwidacja kotłów na paliwa stałe, eliminacja azbestu i spełnienie norm efektywności energetycznej.
•    Oszczędności ekonomiczne: redukcja wydatków na energię cieplną i elektryczną.
•    Promowanie zrównoważonego rozwoju: edukacja społeczeństwa na temat odnawialnych źródeł energii i ich racjonalnego wykorzystania.