Lista aktualności Lista aktualności

VII Małopolskie Targi Żywności "Zasmakuj z UR"

W dniach 25-26 września 2021 roku, na terenie zabytkowego folwarku Uniwersytetu Rolniczego w Mydlnikach przy ul. Balickiej 253 w Krakowie, odbyły się VII Małopolskie Targi Żywności „Zasmakuj z UR”, połączone z XXIII Małopolską Giełdą Agroturystyczną. Partnerem wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

.Uroczyste otwarcie VII Małopolskich Targów Żywności „Zasmakuj z UR” odbyło się 25 września br. o godz. 11.00. Na scenie zabytkowego folwarku w Mydlnikach wystąpił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” z Wydziału Leśnego UR w Krakowie, po czym głos zabrał rektor UR w Krakowie, dr hab. inż. Sylwester Tabor, który oficjalnie przywitał wszystkich zgromadzonych gości.
 
- To jest trud ludzi, ja sobie zdaję sprawę z tego, jako rektor Uniwersytetu Rolniczego, jak te produkty powstają, ale smaczne są dzięki temu, że Ci ludzie oddają tym produktom swoje serce. Tam jest zawsze dużo uczucia w nich i pamiętajmy o tym (…) doceńmy tą pracę, doceńmy to, co robią producenci żywności w Polsce i cieszmy się, że kultywują tradycje zdrowej żywności -mówił dr hab. inż. Sylwester Tabor.
 
 
W uroczystym otwarciu VII Małopolskich Targów Żywności „Zasmakuj z UR” uczestniczyli m. in. dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, Jerzy Radoń, dyrektor MODR, Dominik Pasek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Agroturystycznego „Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne”, Aleksander Twardosz oraz dyrektor RDLP w Krakowie, Paweł Szczygieł.
 
VII edycja Małopolskich Targów Żywności, organizowanych przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, zgromadziła w bieżącym roku ponad 70 producentów żywności, którzy przygotowali stoiska promujące tradycyjne i regionalne produkty, pokazy kulinarne, prezentacje oraz konkursy. W wydarzeniu uczestniczyły liczne podmioty takie jak: koła gospodyń wiejskich, tłocznie owoców, pasieki, lokalne stowarzyszenia, izby rolnicze, rodzinne gospodarstwa ekologiczne, gminy, browary, spółdzielnie, piekarnie i wiele innych.
 
W Targach Żywności uczestniczyła również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, która przygotowała dla mieszkańców Małopolski stoisko promocyjno-edukacyjne, na którym prezentowano produkty marki „Dobre z Lasu” oraz prowadzono zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej.
 
Szczególnym zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się stoisko promujące żywność marki „Dobre z Lasu” przygotowane przez przedstawicieli Nadleśnictwa Miechów. Leśnicy zachęcali uczestników do spożywania produktów z dziczyzny, w tym m. in. kiełbasy, kabanosów, szynki, polędwicy, boczku, pasztetu, smalcu czy też pieczonego udźca. Oprócz wędlin mieszkańcy Krakowa mogli również spróbować dżemów i konfitur z owoców leśnych, marynowanych, leśnych grzybów oraz syropów i soków owocowych. Leśnicy chętnie odpowiadali na liczne pytania o pochodzenie produktów marki „Dobre z Lasu”, ich wartości odżywcze oraz walory smakowe, a także zachęcali do nabywania żywności ze sklepu stacjonarnego „Dobre z Lasu”.
 
Z kolei leśnicy z Nadleśnictwa Myślenice oraz Nadleśnictwa Niepołomice przygotowali stoisko informacyjno-edukacyjne, na którym prowadzili zajęcia z zakresu gospodarki leśnej, ochrony przyrody oraz organizowali konkursy z nagrodami dla dzieci. Mieszkańcy Krakowa chętnie odwiedzali leśników, żeby poszerzyć swoją wiedzę na temat gatunków grzybów występujących w polskich lasach oraz zapoznać się z tablicami informacyjnymi, leśnymi tropami, eksponatami prezentującymi codzienną pracę leśnika czy atrakcjami turystycznymi