Lista aktualności Lista aktualności

Święto Pszczół w Leśnym Arboretum

W Polsce żyje ich ponad 450 gatunków, w ciągu minuty potrafią oblecieć nawet 35 kwiatów, a masa przenoszonego przez nie nektaru może dochodzić do 70% wagi ich ciała. Pszczoły, bo o nich mowa, były bohaterami święta zorganizowanego przez kudypskich leśników w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur.

W piątek ogród botaniczny zyskał nową atrakcję, uroczyście otwarta została ścieżka edukacyjna „Zakątek Pszczelarza”.  Zakątek powstał dzięki współpracy z Rejonowym Kołem Pszczelarzy w Olsztynie, w przystępny sposób prezentuje zagadnienia związane z pszczołami – zarówno tymi miodnymi jak i dziko żyjącymi, ich biologią, funkcją w środowisku oraz zagrożeniami i sposobami ochrony. W uroczystym otwarciu ścieżki uczestniczył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Pan Mariusz Orzechowski, przedstawiciele lokalnych samorządów, pszczelarze i leśnicy biorący udział w projekcie „Pszczoły wracają do lasu”. Uroczystości uświetniły występy dzieci z przedszkola Ekolandia, które specjalnie na tę okazję przygotowały wspaniały „pszczeli” pokaz.

„Święto Pszczół” w kudypskim Arboretum trwało cały weekend. W sobotę i niedzielę można się było spotkać z pszczelarzami, którzy z ogromna pasją dzielili się swoja wiedzą i doświadczeniem.  Wszyscy goście mieli okazję spróbować różnych rodzajów miodów, zrobić świeczkę z pszczelego wosku czy choć na chwilę wcielić się w rolę pszczelarza zakładając specjalny kapelusz. Można też było wziąć udział w pszczelim konkursie i wygrać słodki upominek. Największą atrakcją była niewątpliwie możliwość podglądania pszczół pracujących w „szklanym ulu”. 

Mimo że Święto Pszczół w Kudypach dobiegło już końca, pamiętajmy aby troszczyć się o te niezwykle ważne i pożyteczne owady przez cały rok.  Każdy z nas może pomóc w stworzeniu środowiska przyjaznego pszczołom, wystarczy ograniczyć stosowanie środków chemicznych w naszych ogrodach, sadzić więcej roślin miododajnych czy chociażby pozostawić kawałek naturalnego niewykoszonego trawnika. „Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną 4 lata istnienia” - powiedział Albert Einstein.

Za udział w naszym święcie bardzo serdecznie dziękujemy leśnikom pszczelarzom z Nadleśnictw: Ciechanów, Olsztynek, Szczytno i Zaporowo.