Lista aktualności Lista aktualności

Ruszyła kampania informacyjna o COP24

Lasy oraz ich rola w ograniczeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych będą głównym tematem zbliżającego się światowego szczytu klimatycznego. To ważne międzynarodowego spotkanie odbędzie się w grudniu w Polsce. Właśnie powstała strona dotycząca tego wydarzenia.

Corocznie sesje Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) to najważniejsze wydarzenie w ramach procesu międzynarodowych negocjacji klimatycznych.

Przedstawiciele wszystkich stron Konwencji, czyli 196 państw i Unii Europejskiej,  spotykają się, aby negocjować i podejmować decyzje dotyczące dalszych działań na rzecz ochrony klimatu jak i  samej Konwencji.

Gospodarzem najbliższego zgromadzenia, który potrwa od 3 do 14 grudnia w Katowicach, będzie Polska.

Zgodnie z procedurami konwencji klimatycznej ONZ funkcję prezydenta pierwszego dnia szczytu COP24 przejmie reprezentant Polski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka. 

Będzie to równoznaczne z objęciem przez Polskę rocznej prezydencji w procesie negocjacji klimatycznych ONZ.

Z perspektywy Lasów Państwowych istotne jest, że podczas tej konferencji ma zostać przyjęty pełen pakiet wdrażający Porozumienie paryskie.

Zgodnie z zapisami Protokołu z Kyoto oraz Porozumienia paryskiego, ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatu może nastąpić poprzez działania na rzecz zmniejszenia emisji, jak i zwiększone pochłanianie gazów cieplarnianych. 

Dlatego też podczas COP 24 prezentowany będzie m.in. projekt Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW), który ma na celu wsparcie dla neutralności emisyjnej poprzez poprawę bilansu dwutlenku węgla w atmosferze, jako jednego z głównych gazów cieplarnianych. 

Kampania informacyjna już wystartowała, komplet informacji o ochronie klimatu, projekcie LGW jak i o szczycie klimatycznym w Katowicach można znaleźć w nowo utworzonej stronie www.klimat.lasy.gov.pl prowadzonej wspólnie przez zespół projektowy LGW, CILP oraz ZILP.