Lista aktualności Lista aktualności

Współpraca z Renault Polska w ramach projektu Las Energii

RUSZA CYKL WEBINARÓW POŚWIĘCONYCH ŚRODOWISKU

 

Zapraszamy na pierwszy webinar, w którym weźmie udział ekspert LP, Wiktor Naturski - 18.02 godz.: 18:00

www.zielonaostoja.renault.pl/webinar

 

 

Zaangażowanie Lasów Państwowych we współpracę z Renault  jest na kanwie realizowanego przez LP projektu „Las energii”, który ma na celu ochronę klimatu poprzez poprawę efektywności energetycznej, dążenie do samowystarczalności energetycznej i wykorzystanie źródeł odnawialnych.

 

 

rusza cykl webinarów poświęconych środowisku

pierwszym z tematów - las

 

  • W ramach kampanii Zielona Ostoja Renault odbędzie się cykl webinarów poświęconych ekologii
  • Rozmowy z ekspertami poprowadzi autorka bloga Eko Paulina Górska
  • Pierwszy webinar „Płuca Ziemi są zielone – dlaczego lasy są tak ważne dla ekosystemu?” odbędzie się już w czwartek 18.02
  • Webinary są bezpłatne

 

 

Lasy to jedne z najcenniejszych zasobów naturalnych na naszej planecie. Zresztą nie bez powodu nazywane są płucami Ziemi. Porastające tereny leśne (i nie tylko) drzewa mają bowiem właściwości pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery, a co za tym idzie
– minimalizują przyczynę ocieplenia klimatu.

 

Tyle, jeżeli chodzi o teorię. W praktyce kwestie obszarów leśnych są o wiele bardziej skomplikowane. O ile lasy pochłaniają gazy cieplarniane, o tyle najwięcej CO2 pochłaniają
w fazie najintensywniejszego wzrostu. Trwałe wylesienia pod uprawy rolnicze bądź katastrofy naturalne, jak huragany lub pożary powodują uwalnianie gazów do atmosfery. Jak donosi „The Guardian”, tylko w 2017 roku zniszczone zostały tereny leśne wielkości Włoch, z kolei
w ubiegłych latach wszyscy mogliśmy obserwować pożary Puszczy Amazońskiej czy lasów syberyjskich. 

 

Między innymi o tym oraz o innych aspektach znaczenia lasów i zieleni miejskiej Paulina Górska porozmawia z Barbarą Szulczewską z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz Wiktorem Naturskim z Lasów Państwowych. To wszystko w ramach webinaru „Płuca Ziemi są zielone - dlaczego lasy są tak ważne dla ekosystemu?”.

Zaangażowanie Lasów Państwowych w webinar to część edukacyjnej strategii organizacji. Jednostka realizuje również projekt „Las energii”, który ma na celu ochronę klimatu poprzez poprawę efektywności energetycznej, dążenie do samowystarczalności energetycznej i wykorzystanie źródeł odnawialnych.

 

Nowy cykl webinarów ekologicznych

To pierwszy webinar w ramach inicjatywy Zielona Ostoja Renault. W oczekiwaniu
na powstanie ekolabu na terenie Otwocka oraz warsztatów, które mają odbywać się tam odbywać, organizatorzy postanowili przeprowadzić serię inspirujących spotkań online. Każde z nich będzie podejmowało inne zagadnienie z zakresu ochrony środowiska naturalnego, takie jak ochrona zasobów leśnych, ograniczanie plastiku czy ekownętrze. Rozmowy z ekspertami z danej dziedziny przeprowadzi Paulina Górska, autorka bloga Eko Paulina Górska.

 

Pierwszy webinar odbędzie się 18 lutego o godz. 18:00 na stronie www.zielonaostoja.renault.pl/webinar. Wydarzenie online jest otwarte i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

 

***

O Zielonej Ostoi Renault

Zielona Ostoja Renault, zlokalizowana nieopodal Rezerwatu Świder w Otwocku, powstała z myślą o tych, którzy w obliczu globalnych wyzwań chcą działać lokalnie dla środowiska. Grupa Renault oddała społeczności niezwykłą przestrzeń edukacyjną, w której każdy może rozwinąć swoją świadomość ekologiczną. Celem miejsca jest przekazywanie wiedzy oraz inspirowanie do działania na rzecz środowiska naturalnego. Wspólne warsztaty, poznawanie przyrody i odkrywanie ekologii na nowo dają realną wartość dla planety, jaką jest wiedza i konkretne działanie. Zielona Ostoja Renault to przestrzeń zbudowana wokół idei zrównoważonego rozwoju, wspólnego doświadczania i dialogu. Projekt powstał z inicjatywy Renault Polska. Partnerami akcji są: Miasto Otwock, Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz JYSK.

***

 

Grupa Renault 

 

Międzynarodowy koncern Renault, produkujący samochody od 1898 roku, sprzedał w 2020 roku
2,9 mln samochodów. Grupa działa w 130 krajach, zatrudnia ponad 180 tys. pracowników i posiada 40 zakładów oraz 12 700 punktów sprzedaży na całym świecie.

Dzięki Aliansowi z Nissanem i Mitsubishi Motors oraz dzięki unikatowemu know-how w napędach elektrycznych, a także wzajemnie dopełniającym się pięciu markom (Renault, Dacia, Łada, Alpine i Mobilize), Grupa oferuje klientom zrównoważone i innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności.

Grupa Renault wyznaczyła trzy główne wyzwania związane z ochroną środowiska: walka z globalnym ociepleniem, ochrona zasobów naturalnych, działanie na rzecz zdrowia ludzi i środowiska. Oprócz tego poprzez swoją strategię środowiskową Grupa Renault działa również na rzecz bioróżnorodności. Celem w zakresie ograniczenia globalnego ocieplenia, wskazanym w planie strategicznym „Drive the Future”, jest zmniejszenie śladu węglowego w przeliczeniu na pojazd o 25% w latach 2010-2022. Grupa Renault zobowiązała się również do osiągnięcia neutralności węglowej w Europie do 2050 roku. Już do 2030 roku planuje obniżyć emisję CO2 o 50% w porównaniu z poziomem z 2010 roku.

 

 

***

Partnerzy projektu:

 

Miasto Otwock

Otwock, czyli miasto z dobrym klimatem, to urokliwa podwarszawska miejscowość. Miasto kojarzone przede wszystkim z niegdysiejszym mikroklimatem, za sprawą którego został mu nadany status uzdrowiska - w tym czasie w Otwocku powstawały liczne sanatoria, domy letniskowe i wille.
To tu powstał unikalny i charakterystyczny styl architektoniczny "świdermajer" autorstwa Michała Elwiro Andriollego, do dziś kultywowany w wielu miejscach na terenie miasta i okolic. Za najcenniejsze walory przyrodnicze miasta uważa się rozległe obszary sosnowych lasów oraz przepiękną dolinę rzeki Świder, będące częstymi celami wycieczek i różnych form aktywności na świeżym powietrzu. W ramach współpracy przy projekcie Zielona Ostoja Renault, miasto przekazało działkę pod budowę obiektu oraz będzie wspierać inicjatywę w sposób merytoryczny na każdym etapie działania.

 

JYSK

Międzynarodowa sieć handlowa, wywodząca się z Danii, sprzedającą produkty z kategorii „wszystko dla domu”. W Polsce istnieje od 2000 roku. Firma zarządzana jest w oparciu o skandynawskie korzenie. Odzwierciedla to kulturę firmy i sposób, w jaki prowadzona jest działalność. JYSK podejmuje szereg zobowiązań na rzecz środowiska i wdraża zrównoważone rozwiązania. Ogranicza ślad węglowy, dywersyfikuje produkty pod kątem procesu produkcji przyjaznego środowisku, stale wymienia surowce wykorzystywane w produkcji opakowań. Organizacji zależy również na tym, aby promować i edukować w zakresie odpowiedzialnych i proekologicznych postaw oraz nawyków. W ramach współpracy przy projekcie, JYSK wyposaży wnętrze pawilonu Zielonej Ostoi Renault, oferując meble i akcesoria zgodne z wymaganiami eko.

 

Centrum UNEP/GRID/Warszawa

Centrum UNEP/GRID-Warszawa jest jednym z ośrodków światowej sieci GRID (Global Resource Information Database) utworzonej w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP - United Nations Environment Programme). Centrum propaguje postawę odpowiedzialności
za środowisko w społeczeństwie i w biznesie. Celem działalności jest, aby zasoby środowiska naturalnego były zarządzane w sposób zrównoważony, zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym
i krajowym, jak i globalnym. Centrum wesprze projekt w ramach partnerstwa merytorycznego.

 

***

Kontakt prasowy:

Grupa Renault

Agata Szczech

Dyrektor Komunikacji Terytorium East

E-mail: agata.szczech@renault.com.pl

 

Constans PR

biuro@constanspr.com