Lista aktualności Lista aktualności

Nowa siedziba Nadleśnictwa Płońsk już gotowa

Nowoczesny i ekologiczny budynek jest jednym z trzech pilotażowych obiektów biurowych wybudowanych w Lasów Państwowych.

W minioną środę odbył się odbiór techniczny budynku nowego biura wraz z budynkiem gospodarczym i infrastrukturą towarzyszącą. Warto podkreślić, że zarówno budynek biura jak i budynek gospodarczy zostały wykonane w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Do ich budowy zużyto 300 m3 drewna, co oznacza, że w obiekcie skumulowano 300 ton CO2, a jednocześnie „oszczędzono” kolejne 300 ton CO2, które zostałyby wyemitowane do atmosfery podczas produkcji materiałów budowlanych używanych w technologiach tradycyjnych – betonu, stali czy cegieł.

Pamiętajmy, że drewno jest surowcem w 100% odnawialnym i ekologicznym, a dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej prowadzonej przez leśników mogą z niego korzystać obecne i przyszłe pokolenia.

Nowa siedziba Nadleśnictwa Płońsk jest przykładem zrównoważonego budownictwa z najwyższymi standardami ochrony środowiska: wyposażona jest w nowoczesne instalacje wentylacyjne z odzyskiem ciepła i OZE, ogrzewanie zapewniają gruntowe pompy ciepła zasilane energią elektryczną produkowaną przez zainstalowane na budynku ogniwa fotowoltaiczne. Budynek będzie praktycznie zeroenergetyczny. Dodatkowym atutem nowego biura jest brak emisji gazów cieplarnianych oraz bardzo wysoka energooszczędność co nadaje mu charakter budynku pasywnego. Warto dodać, że woda deszczowa będzie zbierana w specjalnych zbiornikach i wykorzystywana do podlewania otaczającej budynek zieleni.