Lista aktualności Lista aktualności

Elektromobilność na Rajdzie Leśników

W ostatnią sobotę, podczas finału XXX Jubileuszowego Rajdu Leśników o swoich doświadczeniach z elektromobilnością opowiadał Arkady Paweł Fiedler – wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera, pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych i fotograf. Pierwszy człowiek na świecie, który przemierzył Afrykę samochodem elektrycznym.

Prelekcja podróżnika odbyła się w ramach realizowanego przez Lasy Państwowe projektu „Las energii”, popularyzującego racjonalne zarządzanie energią, odnawialne źródła energii i elektromobilność.

Arkady P. Fiedler udowodnił, że da się przejechać samochodem elektrycznym nawet przez cały kontynent, kraje słabo zelektryfikowane, czy fragmenty pustyni. Jak sam mówi – To relacja z podróży od gniazdka do gniazdka. To wyprawa pionierska, gdzie Afryka jest mocno obecna, ale nie jest na pierwszym planie. W centrum uwagi jest samochód, który jako pierwszy „elektryk” w historii pokonuje kontynent afrykański. Jest to opowieść o podróży, gdzie ważna jest droga i zasięg samochodu, gdzie ważny jest prąd i gniazdko elektryczne, gdzie ważni są mieszkańcy Afryki, bez których nie miałaby ona szans na powodzenie –

Podróżnik przygotowywał się do afrykańskiego wyzwania w Polsce – Testowa trasa biegła z Puszczykowa przez Aleksandrów, Suwałki, a następnie wzdłuż wschodniej granicy Polski. Dotarłem w Bieszczady skąd ruszyłem do Poznania, przez Stary Sącz, Kraków i Aleksandrów Łódzki. Zdecydowałem się na wschód Polski, bo tam takiej sieci ładowania po prostu nie ma, podobnie jak w Afryce.

W otoczeniu spalskich lasów uczestnicy Rajdu mieli także możliwość zapoznania się z modelami samochodów elektrycznych, które już wkrótce będą używane przez wybrane jednostki LP – BMW model i3 oraz Nissan NV200. A Zakład Usługowo-Produkcyjny Lasów Państwowych w Łodzi zadbał także o innych wystawców prezentujących samochody elektryczne i hybrydowe, leśnicy mieli udostępnione auta marek: Toyota, Renault, Subaru, Ford, VW i Nissan.