Lista aktualności Lista aktualności

Polskie żubry dojechały do Hiszpanii

Kolejnych osiem żubrów z Polski wyjechało w podróż za granicę. Dwa zwierzęta z Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie oraz po trzy z nadleśnictw Kobiór i Niepołomice są już w Hiszpanii, gdzie trwa operacja wypuszczania ich do tamtejszych zagród.

Przewóz specjalnie przystosowanymi do tego celu tirami trwał trzy dni, pokonały 2,5 tys. km. Żubry zamieszkają w ośrodkach hodowlanych w okolicach Madrytu i Walencji. Dołączyły do ok. 70 swoich pobratymców już żyjących w Hiszpanii, wzbogacając tamtejszą pulę genetyczną tego cennego gatunku.

Transport zwierząt odbywał się zgodnie z unijnymi przepisami, cały czas był przy nich specjalnie przeszkolony konwojent z odpowiednimi uprawnieniami. Co kilka godzin urządzano postój, podczas którego podawano  żubrom wodę i uzupełniano siano, do którego miały dostęp podczas podróży.

Rozbudowywanie polskiej i europejskiej populacji żubrów jest ważnym elementem realizowanego od początku 2017 roku projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, realizowanego ze środków Funduszu Leśnego przy współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ze  Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów

Hiszpania to kolejny kraj, który udało się zachęcić do przyjęcia kilku polskich zwierząt, parę tygodni temu podobnie zrobiły Czechy.